Inför: Limhamns SK II – SK Mumien

Imorgon startar den allsvenska säsongen och för vår del inleds div I-äventyret med en bortamatch mot Limhamns SK II. Malmölaget lär tillhöra toppen av serien så det blir en tuff start för våra mumier. Men helt omöjligt är det inte, speciellt om vi lyckas upprepa spelet från fjolårets start i Göteborg.

Ratingmässigt kan vi nog räkna med ett snittmotstånd på runt 2100. Själv mönstrade vi drygt 1900 ifjol så förhoppningen är att sommarvilan gjort våra spelare gott. Varit en hel del lovande tecken under sommaren och hösten när våra spelare varit i farten. Så vi kan lugnt räkna med ett heltaggat mumielag på söndag.

Men trots detta är naturligtvis hemmalaget klara favoriter och jag tror dessvärre detta blir en övermäktig uppgift för vårt lag. Men en bra insats kan åtminstone lägga grunden för nytt kontrakt i kommande matcher, speciellt mot våra förmodade bottenkonkurrenter.

Tips: 5½-2½

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.